екологія, питна вода, проблема, дискусія, Полтава, Україна, Полтавщина, Олександр Золотухін, Федор Сидоренко, дискусійний клуб,
Дискуссионный Клуб Полтава 0

Як вирішуватимемо найближчі проблеми з водою

В Дискусійному Клубі Полтава обговорили, як може вирішуватися проблема з нестачею питної води на нашій Планеті, в Україні, на Полтавщині.

Дискутували Федір Сидоренко, політолог з Полтави і Олександр Золотухін, організатор Дискусійного Клубу Полтава.

Спершу сторони зафіксували наявність проблеми нестачі питної води. Далі розкрили наслідки такої нестачі. Наостанок обговорили можливі варіанти вирішення проблеми.

Тези відео, автоматчно створені програмою штучного інтелекту:

00:01 Дефіцит води є критичною проблемою в Україні

– 85% води використовується для сільського господарства, що призводить до падіння виробництва

– Річки наповнюються не так швидко, як використовуються, а контроль якості питної води відсутній

05:18 Якість води в Україні погана

– Лише у 5 регіонах є придатна для пиття вода

– Дефіцит води та забруднення мають наслідки для економіки та майбутнього води як товару

10:05 Дефіцит води призводить до конфліктів і негативно впливає на економіку.

– Приклади конфліктів через дефіцит води включають арабо-ізраїльський конфлікт і напруженість між Єгиптом і Ефіопією.

– Дефіцит води впливає на сільське господарство, побутові потреби та індустріалізацію, що призводить до економічного занепаду.

14:56 Водне господарство та приватизація є загрозою для якості та доступу

– Ризики конфліктів через водні ресурси та зміни клімату

– Приватизація водоканалу – це загроза якості та доступу

19:56 Дефіцит води – це загрозлива проблема, яка не має конкретного вирішення.

– Можливим рішенням може бути приватизація або об’єднання водоканалів.

– Вирубка лісів і відсутність відповідальних осіб є факторами, що сприяють цьому.

24:09 Приватизація природних монополій, таких як Водоканал, можлива в акціонерній структурі.

– Приватизацію можна здійснити через структуру акціонерного товариства, яке може бути розміщено на світових біржах.

– Громадяни та громади можуть мати право бути міноритарними власниками та контролювати частину активів за допомогою заходів громадського контролю.

28:41 Очищення води необхідне для технічних потреб.

– Пити з річок не рекомендується через забруднення та застарілі системи очищення.

– Запровадження нових технологій очищення є необхідним для екологічної стійкості.

33:45 Управління водними ресурсами стане глобальним і дорогим через збільшення населення та неефективне управління.

– 85% проблеми – це сільське господарство та споживання.

– Відсутність води призведе до конфліктів і необхідності об’єднання водоканалів.

– Технічний прогрес і дбайливе використання водних ресурсів – запорука виходу з кризи.

Підготовчі матеріали дискусії:

ЗНИКАЄ ВОДА.

допис Олександра Біленького: “…Вже зараз, за оцінками експертів, на Полтавщині, на глибині 90 метрів, питної води немає. Збереження водних ресурсів є колосальною проблемою, з якою стикнеться людство в найближчі 50 років. ...”.

Фьючерсы на воду: что ждет Украину?

“…За оцінками Світового фінансового банку, Україна займає 125 місце серед 180 країн за показником “кількість питної води на душу населення”. Десь між африканськими країнами Чад та Судан.

У нас водних ресурсів у 20 разів менше, аніж у Швеції, і ми є аутсайдерами у Європі – але досі не маємо єдиної системи управління водними ресурсами.”

“..критичне обмілення річок. Головна причина цієї катастрофи — людина, яка забруднює джерела прісної води та не вживає заходів для виправлення ситуації.

…Біда також з усіма річками, де збудовані ГЕС: це створює штучний застій води, її випарювання, відповідно вода стає не якісною, у ній більше хвороботворних небезпечних організмів»

Проблема нестачі питної води у світі: інфографіка – Рубрика (rubryka.com)

“ООН визнає дефіцит води проблемою №1 у світі. До 2025 року 3,2 мільярда жителів планети будуть страждати від нестачі прісної води.

Кожен день у світі вживають 10 млрд тонн води. 80% використаної води в світі потрапляє назад в навколишнє середовище неочищених.

1,8 млрд людей не мають доступу до чистої питної води.

Причини водної кризи

Проблема нестачі водних ресурсів – це не природний процес, а результат людської діяльності. Причин ситуації, що виникла досить багато, але давайте розглянемо найвагоміші:

 • Головні джерела прісної води – це річки, озера і болота. Але природний розподіл ресурсів, на жаль, нерівномірний по всій території земної кулі. Наприклад, Європа – це 20% жителів усієї планети, на яких припадає лише 7% її запасів.
 • Кількість людей на Землі зростає з кожним днем, а з ними і потреба в питній воді. Тобто, якщо щорічний приріст людей становить 84 млн осіб, то необхідний приріст водних ресурсів повинен бути, як мінімум 60 млн кубометрів.
 • Неправильне використання природних ресурсів, призводить до їх швидкоплинної витрати (грунтові води відновлюються дуже повільно – 1% в рік). Також, важливе значення у цьому питанні займає забруднення водних джерел (промислові стоки, викиди, змив добрив з полів). Наприклад, в Америці 37% річок і озер так забруднені, що в них навіть не можливо купатися.
 • Здавалося б, позитивний фактор розвитку сільського господарства по всьому світу, також вносить свою негативну лепту в цю проблему. Потреби цієї галузі в воді складають 85% від загального обсягу. Тому і ціна на продукцію, яку зрошують штучно значно дорожча.
 • Однією з глобальних причин є парниковий ефект, адже в атмосферу викидається все більше газів. Клімат Землі з кожним роком зазнає змін. Випадання снігу в країнах з жарким кліматом, неприродні морози в таких країнах, як Італія та Іспанія. Це все наслідки перерозподілу опадів.
 • Загальна кількість води на нашій планеті складає 1,5 млрд м3, а прісної з них всього 2,5%. При тому, що велика її частина захована в льодовиках Гренландії і Антарктиди і під землею. Через що і виникають труднощі з її отриманням.

НАСЛІДКИ НЕСТАЧІ ВОДИ

На біржі вперше придбали ф’ючерси на воду.

“...Вода поповнила ряд ресурсів, поряд із нафтою та золотом, що торгуються на Wall Street – все це через екологію.

…Екологічний стан планети може призвести до того, що вода стане рідкісним ресурсом у дедалі більшій частині світу. Контракти на воду було своєрідною реакцією на восьмирічні посухи у Каліфорнії та нищівні пожежі у регіоні цьогоріч. 

…Перші контракти виставила на продаж CME Group Inc. Ціна за 1 метр кубічний води – близько 0,4 долларів. 

На сьогодні 2 мільярди людей проживають у місцевості з проблемами доступу до води, а дві третини населення світу можуть зіткнутися з браком водних ресурсів упродовж 4 років….

*** 

Фьючерсы на воду: что ждет Украину?

“…за оцінками експертів, аби Україна наздогнала Польщу по ВВП, необхідно у 4-5 разів збільшити обсяг використання водних ресурсів

В Китае начали продавать права на дождевую воду.

“…у країні створено механізм ціноутворення та комерційного використання дощової води та інших нетрадиційних джерел води

Посередник закупив зібрану дощову воду за ціною 0,7 юаня ($0,11) за кубометр і перепродав її за 3,85 юанів ($0,6). Навіть за такого значного накрутки, підсумкова ціна виявилася на 20% нижчою від розцінок на воду в Чанша….

«Через воду вже розгортаються військові подіїАрабо-ізраїльський конфлікт багато в чому пов’язаний із водоюВсе почалося, коли Сирія почала будувати греблю, щоб припинити стік річки Йордан до Ізраїлю. Відразу почалися бомбардування. Єгипет заявив, що якщо на Нілі у верхів’ях хтось розпочне будівництво — будуть бомбардування. Наступні війни розпочнуться через доступ до питної води»

всі цивілізації розвивалися навколо великих річок. Коли річка вимирала, йшли цілі імперії.

«Коли річки висихали та змінювався клімат, переставало розвиватися народне господарство. І цивілізація, що розвивалася довкола цієї місцевості, вимирала. Так було, наприклад, у Стародавньому Єгипті та Вавилоні. У Лондоні через погане очищення води в 19 столітті були епідемії холери. У Європі зараз неспокійно, бо сильно подорожчала вода, у Німеччині дійшло до того, що дехто миється раз на тиждень», —

Оцінка загроз розвитку розвідувальної спільноти США на 2023 рік.

Зміна клімату та деградація навколишнього середовища.

У міру підвищення температури та прояву екстремальніших кліматичних впливів зростає ризик конфліктів через ресурси, пов’язані з водою, орними землями та Арктикою.

Підвищення температури, зміна характеру опадів та збільшення частоти та серйозності погодних явищ, ймовірно, супроводжуватиметься деградацією навколишнього середовища, забрудненням та неефективним управлінням водними ресурсами, що посилить відсутність продовольчої та водної безпеки, недоїдання та загальний тягар хвороб.

Проблема нестачі питної води у світі: інфографіка – Рубрика (rubryka.com)

Дефіцит водних ресурсів — Вікіпедія (wikipedia.org)

ЯК ВИРІШИТИ ПРОБЛЕМУ

Фьючерсы на воду: что ждет Украину?

“…все більшого поширення, особливо у Європі, набуває так звана кластерна модель управління, коли невеликі водоканали об’єднуються у регіональні компанії та корпорації за принципом розподілу басейнів річок

Вже після об’єднання може здійснюватися часткова або повна приватизація таких корпорацій, і “прив’язка” до річкових басейнів є запорукою їх зацікавленості у комплексному підході до водопостачання та водовідведення.

...разом з тим “спустити” питання водопостачання на рівень територіальних громад, лишивши їх з проблемою “сам на сам” також небезпечно, це може мати негативні і соціальні, і економічні, і екологічні наслідки.

…водоканали залишаються заручниками страхів політиків з приводу запровадження реальних тарифів – в той час коли мова йде абсолютно не про захмарні цифри, а про цілком прийнятні для громад економічні моделі. 

…для модернізації всієї системи водопостачання та водовідведення країни потрібно не менше 40 млрд доларів США...”

На думку екологів, річки починають висихати при варварській вирубці лісів. Адже саме ліси виступають як насос, який затягує вологу вглиб континенту і утримує її. Дерева навколо річок утримують ґрунт і роблять річки повноцінною водною артерією. А в нас варварська вирубка лісів у деяких регіонах призводить до зміни клімату.

Також для боротьби з обмілинням важливо займатися чищенням водосховищ. Важливо упорядковувати русла річок, розробляти проекти відновлення. І ще час припинити банально забруднювати річки, що ще не пересохли і не зникли

Проблема нестачі питної води у світі: інфографіка – Рубрика (rubryka.com)

Так що ж робити?

 • оберігати прісні запаси у водосховищах.
 • впроваджувати технології з очищення та переробки стічних господарських і побутових вод.
 • опріснення солоних джерел.
 • культивування культур, стійких до солоних грунтів.
 • створення штучних лісів в посушливих районах, розпалювання льодовиків і буріння глибинних свердловин. Вплив на хмари і виділення вологи з туману.

Підвищення тарифів.

 

Поделиться:
0
Александр Золотухин

Александр Золотухин

Организатор Дисскуссионного Клуба Полтава, консультант по вопросам бухгалтерского учёта и налогообложения

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *