Україна, касти, стратифікація, суспільство, соціальна структура, дискусія, філософія, розвиток, групи, класи, Індія, Полтава, Олександр Золотухін, Сергій Жмуренко, дискусійний клуб, дискусія, українці,
Дискуссионный Клуб Полтава 0

Як українцям ділитися на касти (стратифікація українців)

Як українцям ділитися на касти (стратифікація українців).

Це питання обговорили в Дискусійному Клубі Полтава Сергій Жмуренко, Голова секції «Полтавська біоелектроніка» і Олександр Золотухін, Організатор Дискусійного Клубу Полтава.

Сторони спершу розказали про причини виникнення каст, груп, класів. Потім зазначили, чому касти з часом загнивають. В підсумку розглянули, що робити, щоб касти служили для потреб суспільства, а не перетворювалися на тормоз розвитку суспільства.

Дивіться наше відео, долучайтеся до дискусії, пишіть власні думки в коментарях.

Підготовлені тези дискусії, які озвучив Олександр Золотухін

  1. 1. Як і чому виникають касти, класи, групи.

+ метою людини є відбутися в цьому житті.

+ виміряти те, що ти відбувся, можна тільки порівнявши себе з іншими.

+ ти відбувся тоді, коли ти кращий за інших.

+ але якщо ти кращий за інших, то ти себе протиставляєш іншим.

+ якщо ти вже протипоставив себе іншим, то хочеш закріпити успіх всіма доступними тобі засобами.

+ але людина для досягнення складних цілей об’єднується з іншими людьми. Об’єднується за різними ознаками. І досягає своєї основної мети – відбутися в цьому житті, вже у складі групи.

+ тому у складі групи відбувається те саме – порівняння з іншими групами і протиставлення себе з іншими групами. А також закріплення свого успіху.

ВИСНОВОК. Тому утворення груп, каст цілком природній процес.

ПРИКЛАД. Касти в Індії або спортивні команди.

Касти.

У Індії існує давня кастова система, яка ділить суспільство на чотири основні варни: брахмани (священики), кшатрії (воїни), вайш’ї (торговці) і шудри (слуги). Кожна варна має свою роль, обов’язки і права в суспільстві. Люди народжуються в певній варні і не можуть змінити свою касту протягом життя. Касти створюють замкнені групи людей, які зв’язані традиційними професіями і займають певне місце в соціальній ієрархії.

Ця система базується на ідеї, що людина повинна виконувати свою дхарму (обов’язок) в цьому житті, щоб досягти мокши (визволення) в наступному. Дхарма залежить від карми (дій) людини в попередніх життях. Таким чином, людина повинна погоджуватися з тим становищем, в якому вона народилася, і не прагнути до зміни свого статусу. Це означає, що людина повинна порівнювати себе тільки з тими, хто належить до її касти, і не протиставляти себе тим, хто належить до інших каст. 

  1. Загнивання групи.

+ якщо група досягла якогось успіху своїм трудом, далі вона намагається утримати успіх за будь-яку ціну.

+ головною ціллю існування групи стає утримання успіху.

+ таке утримання успіху починає шкодити іншим групам.

+ група перетворюється в деструктивну і перешкоджає розвитку як своєму, так і інших груп.

+ втрачаючи ефективність, група знищується іншими групами.

ВИСНОВОК. Отже, будь-яке групування руйнується.

ПРИКЛАД.

АКСІОЛОГІЧНИЙ ВИМІР МЕРИТОКРАТІЇ – наукова стаття

В даний час … меритократія залучає еліту в безжальне довічне змагання за отримання доходу та статусу за допомогою своєї власної надмірної індустрії. …

А. Гротендик в автобіографічних роздумах «Урожаї та посіви» простежив еволюцію елітарної групи математиків від співдружності геніїв до закритої касти, що розшарувалася на зарозумілих «вищих» і «болото», що живе в страху. Він прямо заявляв про те, що «світ, що дав мені притулок, вирує зневагою», і це спонукає навіть визнаних учених збирати докази своєї переваги над іншими без зупинки [7, с. 158].

Меритократія … несе відповідальність не тільки за розрив, що збільшується, між дуже багатими і всіма іншими, але й практично за все інше, що «пішло не так» у Сполучених Штатах за останні сорок років. Використання меритократії як цінності сприяє посиленню дискримінаційної поведінки, а освічена еліта перетворюється на касту, що самовідтворюється.

  1. Вічні групи.

+ людина має одночасно належати до різних груп.

+ групи мають бути прохідним двором з легким входом і виходом.

+ протягом життя людина може змінювати групи.

ВИСНОВОК. Це умови для того, щоб люди в групах і групи не загнивали.

АНТИПРИКЛАД.

Олег Хом’як, політичний психолог.

Читаючи про повсюдну крадіжку чиновниками держгрошей, ще раз стверджуюсь: це не корупція, це системний механізм нашої держави. Наша держава сформована вже як станова (рос. сословная) держава, як Росія, а не класова, як західна цивілізація. …А один із наших станів – чиновники. Корупція – це механізм годування цього стану. Іншого нема. Цей механізм не може бути зупинений – як вони житимуть. А це цілий стан, який відіграє ключову роль у чинієвницько-олігархічному устрої держави.

…Ми сформовані як станова держава, що на кшталт того, як були оформлені середньовічні держави, Російська імперія.

Зупинитися вони не можуть, інакше як жити. І продовжують жити вже за рахунок американських грошей, що виділяються бачачи героїзм нашої армії.

…Що можна зауважити на мій текст: однозначно – Чому не державною?

ПРИКЛАД. Щодо каст в Індії.

У сучасному індійському суспільстві кастова система розмивається.

Існують рухи за рівноправність і справедливість для низьких каст і недоторканних (парій), які страждають від дискримінації і насильства.

Існують процеси модернізації і глобалізації, які сприяють мобільності і розмиванню кастових кордонів. Люди змінюють свою професію, місце проживання, стиль життя, освіту, політичну участь тощо. Вони також об’єднуються з іншими людьми за різними ознаками, такими як клас, регіон, етнічність, гендер, вік тощо. Таким чином, вони досягають своєї основної мети – відбутися в цьому житті, вже у складі інших груп.

ВИСНОВОК. Тому утворення груп, каст цілком природній процес, але він також піддається соціальним змінам і трансформаціям.

Поделиться:
0
Александр Золотухин

Александр Золотухин

Организатор Дисскуссионного Клуба Полтава, консультант по вопросам бухгалтерского учёта и налогообложения

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *