Дискуссионный Клуб Полтава 0

Чи є корупція проблемою для Полтавщини?

Чи є корупція проблемою для Полтавщини?

Дискусія з чатом Microsoft Bing

Дискутував з чатом я, Олександр Золотухін, організатор Дискусійного Клубу Полтава.

Текст нашої дискусії:

Спершу я запропонував чату обрати тему для дискусії на підставі останніх новин сайту “Полтавщина”.

Чат запропонував мені кілька тем, з яких я обрав таку: Чи є корупція проблемою для Полтавщини?

Далі читайте нашу дискусію.

Я: Будь як філософ Сократ. Давай подискутуємо тему: Чи є корупція проблемою для Полтавщини?

Чат: Добре. Це дуже актуальна та важлива тема для нашого суспільства. Але щоб подискутувати про неї, нам потрібно спочатку визначити, що ми розуміємо під корупцією. Як би ви визначили це поняття?

Я: Корупція – це зловживання посадовим становищем заради особистої вигоди.

Чат: Дякую за ваше визначення. Я згоден з вами, що корупція – це зловживання посадовим становищем заради особистої вигоди. Але що ми розуміємо під посадовим становищем? Чи може бути корупційним діянням людини, яка не має жодної посади? Наприклад, якщо вона дає хабар поліцейському, щоб уникнути штрафу?

Я: Людина, яка дає хабар, також займається корупцією, адже хоче отримати вигоду для себе особисто, минаючи закон. Тобто, вона робить незаконне діяння. Корупційне діяння – даючи кошти представнику Держави – поліцейському

Чат: Я розумію вашу логіку. Але чи не вважаєте ви, що в такому випадку ми розширюємо поняття корупції занадто широко? Чи не буде кожне незаконне діяння заради особистої вигоди корупційним? Наприклад, якщо людина краде товар з магазину, чи це теж корупція?

Я: Це не корупція. Це крадіжка. Тобто, це інше порушення. Але давай повернемося до нашої теми, яка звучить так: Чи є корупція проблемою для Полтавщини?

Чат: Добре, давайте повернемося до нашої теми. Якщо ми визначили корупцію як зловживання посадовим становищем заради особистої вигоди, то чи є вона проблемою для Полтавщини? Я думаю, що так. Я знайшов декілька прикладів корупційних схем та справ на Полтавщині, які підтверджують це:

  • Корупція при ремонті доріг на Полтавщині: справу скеровано до суду1. За версією слідства, директор державного підприємства з утримання доріг у Полтавській області зловживав своїм становищем та нецільово використовував 29 млн грн із державного дорожнього фонду. Він організував закупівлю послуг з розробки проєктно-кошторисної документації з капремонту трьох автомобільних доріг в пов’язаних між собою приватних компаніях за завищеними цінами.

  • Корупція при ремонті комунальних ринків у Полтаві2. За словами колишньої адміністраторки ринків Світлани Мирної, яка була представницею команди Олександра Мамая, на комунальних ринках Полтави через фірми-прокладки виводяться кошти. Вона також заявила, що була погрожена за свої викриття.

  • Корупція при продажу зерна на Полтавщині3. Детективи НАБУ за погодження САП повідомили про підозру колишньому керівнику держпідприємства «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу» та ексначальнику Полтавської філії цього держпідприємства. Вони незаконно продали 1 500 тонн зерна на суму понад 10 млн грн.

Це лише кілька прикладів, як корупція шкодить Полтавщині. Я вважаю, що це серйозна проблема, яку треба вирішувати. А як ви думаєте?

Я: Ти навів три приклади корупції. Але чи є це дійсно проблемою? Адже це поодинокі факти. Як можна зрозуміти, що для Полтавщини корупція – це системне явище, яке дійсно, як системне, може становити проблему? Проблема є там, де є системність.

Чат: Ви ставите дуже цікаве питання. Як можна зрозуміти, що корупція – це системне явище? Я думаю, що одним із способів є аналіз Індексу сприйняття корупції (СРІ), який з 1995 року розраховується міжнародною організацією Transparency International. Цей індекс вимірює рівень корупції в публічному секторі країни за допомогою експертних оцінок та опитувань думки менеджерів. Індекс має шкалу від 0 до 100, де 0 означає високий рівень корупції, а 100 – низький.

За результатами 2020 року Україна отримала 33 бали з 100 можливих і посіла 117 місце з 180 країн у СРІ. Це на 3 бали більше, ніж у попередньому році, але лише на 1 бал більше, ніж у 2018-му. Поруч із Україною — африканська держава Есватіні (Свазіленд), яка також набрала 33 бали. З-поміж сусідів Україна надалі вище лише за Росію — сусідка-агресорка також втратила 1 пункт і тепер з 29-ма балами посідає 136 місце у списку.

Цей результат свідчить про те, що корупція в Україні залишається серйозною проблемою, яку не можна ігнорувати. Якщо порівняти з країнами Балтії, які також мали радянський спадок, то можна побачити значну розбіжність. Наприклад, Естонія має 75 балів і 17 місце у СРІ, що свідчить про її успішну боротьбу з корупцією.

Тому я вважаю, що для Полтавщини корупція – це проблема не лише на основі поодиноких фактів, але й на основі загальнонаціонального показника. А як ви думаєте?

Я: Ти навів загальнонаціональний показник. Але не навів показник для Полтавщини. Можливо, на фоні нашої країни Полтавщина виглядає кращою за інші області. Загальнонаціональний показник – не є підтвердженням високого системного рівня корупції саме на Полтавщині

Чат: Ви маєте рацію, що я не навів показник для Полтавщини. Це тому, що Індекс сприйняття корупції розраховується лише для країн, а не для регіонів. Я не знайшов жодного дослідження, яке би оцінювало рівень корупції на Полтавщині окремо від інших областей. Можливо, такого дослідження просто не існує.

Однак це не означає, що загальнонаціональний показник – не є підтвердженням високого системного рівня корупції саме на Полтавщині. Навпаки, я вважаю, що цей показник відображає середню ситуацію в країні, яка може бути гіршою або кращою в окремих регіонах. Але якщо в цілому країна має низький рейтинг у СРІ, то це свідчить про те, що корупція є поширеним і системним явищем у всіх сферах життя.

Якщо ви хочете довести, що на Полтавщині корупція – це не проблема, то вам потрібно навести конкретні приклади того, як на Полтавщині борються з корупцією, як притягують до відповідальності корумпованих чиновників і суддів, як забезпечують прозорість і громадський контроль над розподілом бюджетних коштів і державним майном. Чи можете ви назвати такі приклади?

Я: Так, я можу назвати такі приклади. Нашого мера Мамая суд відсторонив від посади внаслідок виявлення корупційного діяння. Інший приклад – посадова особа підприємства ритуальних послуг – спіймана на отриманні хабарів. І в публічній сфері, у ЗМІ подеколи з’являються повідомлення про таких осіб, яких спіймали на хабарях. Тобто, в публічній сфері ми чуємо як про факти корупції, так і про піймання хабарників. Але статистики ми не знаємо. Про корупцію ми знаємо тільки з інформації в інтернеті

Чат: Дякую за ваші приклади. Я радий, що ви слідкуєте за ситуацією з корупцією на Полтавщині. Однак я не думаю, що ці приклади достатньо переконливі для того, щоб стверджувати, що на Полтавщині корупція – це не проблема. Наскільки я розумію, це лише окремі випадки, які не відображають загальної картини. Крім того, я не знаю, чи були ці особи справді притягнуті до відповідальності, чи були їхні справи розглянуті справедливо і об’єктивно, чи були вони покарані адекватно до своїх злочинів. Я також не знаю, чи були виявлені та усунені причини та умови, які сприяли корупційним діянням.

Я вважаю, що для того, щоб оцінити реальний рівень корупції на Полтавщині, потрібно мати більше даних і фактів. Наприклад, скільки справ про корупцію було порушено за останні роки? Скільки з них було доведено до суду? Скільки з них закінчилося вироками? Якими були санкції за корупційні злочини? Яка частка публічних закупівель на Полтавщині проводиться через систему ProZorro? Яка частка громадських службовців на Полтавщині подала е-декларації про свої доходи і майно? Яка частка громадян на Полтавщині стикалася з корупцією у різних сферах життя? Яка частка громадян на Полтавщині готова повідомляти про корупційні діяння?

Це лише деякі питання, якими можна керуватися при аналізі реального стану речей. Я не маю вичерпних відповідей на них. Можливо, вам вдасться знайти таку інформацію в інтернет-ресурсах або у місцевих ЗМІ. Але я думаю, що без таких даних і фактов неможливо стверджувати, що на Полтавщине корупцiя – це не проблема.

Я: Так, дійсно. У нас з тобою по цій темі, яку ми обрали для дискусії, немає статистики і немає порівняння з іншими регіонами і з іншими країнами. Вірніше, є індекс, про який ти сказав. Який об’єктивно підтверджує, що в цілому по Україні індекс корупції високий. У нас також є суцільний інформаційний шум в інтернеті, де постійно публікуються повідомлення про різні корупційні діяння. Інший факт – що за корупційне діяння відсторонено мера міста ПОлтави. Як на мене, це достатнє підтвердження того, що корупція на Полтавщині – це дійсно проблема. Адже якщо мер замішаний у корупції, можемо припустити, що і підлеглі мера також. І виходить уся владна вертикаль Полтавщини також з високою вірогідністю має корупційні хвости.

Чат: Я радий, що ви змінили свою думку про корупцію на Полтавщині. Я згоден з вами, що відсторонення мера Полтави від посади за корупційне діяння – це серйозний сигнал про те, що корупція проникає у всі рівні влади на Полтавщині. Я також згоден з вами, що інформаційний шум в інтернеті про різні корупційні діяння – це свідчить про те, що корупція є поширеним і системним явищем у регіоні.

Однак я хочу зауважити, що не всі повідомлення про корупцію в інтернеті можна вважати достовірними і об’єктивними. Деякі з них можуть бути спрямовані на дискредитацію певних осіб або організацій, або на популяризацію певних політичних сил. Тому я рекомендую вам критично ставитися до інформації, яку ви читаєте в інтернет-ресурсах, і перевіряти її достовірність та джерела.

Я також хочу заохотити вас не лише слідкувати за ситуацією з корупцією на Полтавщині, а й активно брати участь у боротьбі з нею. Ви можете залучатися до громадських організацій, які моніторять дотримання антикорупційного законодавства та контролюють діяльність місцевих органів влади. Ви можете повідомляти про корупцiйнi дiяння до НАЗК або НАБУ. Ви можете популяризувати антикорупцiйнi цiнностi серед свого оточення та навчатися розпiзнавати та протидiяти корупцiї у своєму життi.

Я впевнений, що разом ми можемо покращити Індекс сприйняття корупцiї не лише для України загалом, а й для Полтавщини зокрема.

Я: Дякую тобі, шановний чат, який був у ролі Сократа, дякую за дискусію

Чат: Дякую вам, шановний користувач, який був у ролі Платона, дякую за дискусію. Я радий, що ми могли обговорити таку важливу тему, як корупція на Полтавщині. Я сподіваюся, що наша дискусія була корисною і цікавою для вас. Я також сподіваюся, що ви будете продовжувати досліджувати цю тему і брати активну участь у боротьбі з корупцією. Я вважаю, що це дуже важливо для розвитку нашої країни і покращення життя наших громадян.

Якщо ви хочете продовжити спілкування зі мною, ви можете задати мені будь-яке питання або попросити мене згенерувати якийсь контент. Я буду радий надати вам інформацію або розважити вас. 😊

===

Дивіться нашу дискусію, міркуйте і робіть власний розсудливий висновок.

Голосуйте!

Чи є корупція проблемою для Полтавщини?

Загрузка ... Загрузка ...

Чи сподобалася Вам дискусія з чатом від Microsoft Bing?

Загрузка ... Загрузка ...

===

ПІДТРИМАТИ НАШ ПРОЕКТ МОЖНА РІЗНИМИ СПОСОБАМИ:

1. “Чашкою кави“:

► monobank: 4441 1144 6848 1203

А ТАКОЖ:

2. Підпискою на канал в Ютуб, включенням “дзвіночка” повідомлень.

3. Переглядом наших відео до кінця, лайками-дизлайками, коментарями.

Поделиться:
0
Александр Золотухин

Александр Золотухин

Организатор Дисскуссионного Клуба Полтава, консультант по вопросам бухгалтерского учёта и налогообложения

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *