Бухгалтерия будущего 0

Техніка орендована, а пальне – власне. Як оформити?

Техніка орендована, а пальне – власне. Як оформити?

Стаття моя, але опублікована ТУТ.

*** 

Під час виробничої діяльності дуже часто аграріям доводиться орендувати техніку – чи то трактора, чи особливо комбайна у жнива — в інших господарств. Саме з цього приводу до нас звернулись читачі із запитанням: як бути з пальним для заправки орендованої техніки? Чи заправка не буде вважатися реалізацією пального з погляду податкових норм для цілей акцизного податку?

*** 

Як оформити оренду техніки в іншого господарства, якщо ПММ надаються власні?

Оренда оформляється у загальному порядку договором оренди. Після того, як договір укладено, сторони складають Акти приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форми № ОЗ-1). Таким чином, договір підтверджує намір сторін передати/отримати техніку. А Акт приймання-передачі підтверджує фактичну передачу техніки.

Після закінчення договору оренди орендар повертає техніку орендодавцеві, що також оформляється Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів.

Читайте: Кошти в кредит чи техніка в лізинг?

Упродовж періоду оренди орендар повинен сплачувати орендодавцеві орендну плату, розмір і строки сплати якої визначається договором. Як правило, сторони передбачають щомісячну сплату.

Чи потрібно кожного місяця оформляти акт приймання-передачі послуг оренди?

Зі змісту ст. 759, ст. 760, ст. 901 Цивільного кодексу випливає, що договір найму (оренди) не може бути віднесений до договору про надання послуг (див. також Лист Мінюсту від 23.02.2004 р. № 8-11-19). А тому з позиції Цивільного кодексу складання такого Акту немає сенсу. За Актом відбулася передача техніки в оренду. Все, на цьому актування припиняється, орендар користується технікою і сплачує орендну плату згідно порядку, зазначеного в договорі.

Такий порядок нас повністю би влаштовував, аби не норми Податкового кодексу. Відповідно до пп. 14.1.185 ПКУ оренда вписується в поняття «постачання послуг».

NB: Тобто згідно із Податковим кодексом оренда належить до послуг.

А якщо орендар є платником ПДВ, то для встановлення дати виникнення податкових зобов’язань йому потрібно мати документ, що засвідчує факт постачання послуг (див. п. 187.1 ПКУ). Така дата виникає за датою отримання коштів від покупця (у нас – орендодавця), чи за датою складання документа, що засвідчує факт постачання послуг, залежно від того, яка з цих дат була першою.

Отже, для того, щоби виконати норми Податкового кодексу, сторони повинні послуги оренди оформляти актами приймання-передачі послуг.

Які витрати лягають на плечі орендаря щодо отриманої в оренду техніки?

Зосередимося на особливостях, встановлених Цивільним кодексом, для транспортних засобів (ТЗ):

  • техніка може передаватися в оренду з екіпажем (ст. 798);
  • орендар самостійно використовує ТЗ у своїй діяльності (ст. 800);
  • орендар несе витрати, пов’язані з використанням ТЗ і зобов’язаний підтримувати ТЗ у належному технічному стані (ст. 801) тощо.

Далі загальні особливості найму (оренди):

  • орендареві належать доходи, одержані ним у результаті користування орендованим майном (ст. 775);
  • орендар проводить поточний ремонт орендованого майна, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 776) тощо.

Таким чином, заправляти отриману в оренду техніку, ремонтувати її, нести витрати з технічного обслуговування  – це пряма турбота орендаря. Тобто, отримавши в оренду техніку і оформивши все так, як ми вище описали, орендар повинен заправляти техніку власним паливом.

NB: Причому така заправка не буде вважатися реалізацією пального в розумінні Податкового кодексу для цілей акцизного податку, а, отже, орендар не має потреби реєструватися платником акцизного податку з реалізації пального (див. ІПК ДФСУ від 13.10.2017 р. № 2246/М/99-99-13-01-02-14/ІПК).

 

Олександр Золотухін,
консультант з оподаткування 
і бухгалтерського обліку

 

 

Поделиться:
1+
Александр Золотухин

Александр Золотухин

Организатор Дисскуссионного Клуба Полтава, консультант по вопросам бухгалтерского учёта и налогообложения

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *